Wetswijzigingen per 1 juli

Profinis_Gerrit van den Berg

We zijn alweer bijna halverwege 2021. Wetgeving is constant aan wijziging onderhevig. Per 1 juli zullen er weer verschillende wijzigingen van kracht worden. Drie belangrijke wetswijzigingen vat ik hieronder kort samen.

Btw op e-commerce

Wanneer u als Nederlandse ondernemer zich in de EU bevindende goederen levert aan klanten in een ander EU land, die geen btw-aangifte doen (zoals particulieren) en u de goederen zelf vervoert of dat voor uw rekening laat doen, krijgt u te maken met verandering van de omzetdrempel. Nu heeft ieder EU-land zijn eigen omzetdrempel, variërend van € 25.000 tot € 100.000. Tot dit drempelbedrag aan omzet berekent u Nederlandse BTW. Daarboven berekent u btw van het EU-land waar u de goederen hebt geleverd.
In de situatie vanaf 1 juli vervallen de omzetdrempels per land en komt er 1 omzetdrempel van € 10.000 per kalenderjaar. Dit omzetbedrag is inclusief mogelijke omzet aan digitale diensten aan particulieren in andere EU-landen.

Levert u goederen van buiten de EU rechtstreeks aan particulieren in de EU, dan vervalt de btw invoervrijstelling van € 22 per zending. Bij leveringen van goederen en diensten aan klanten in meerdere EU-landen kunt u gebruik maken van het nieuwe één loketsysteem van de Unieregeling, waarmee u ieder kwartaal de btw-aangifte en betaling in 1 keer afhandelt.

WBTR

Voor alle rechtspersonen, dus verenigingen, stichtingen, bv’s, nv’s, coöperaties en onderlinge waarborgmaatschappijen, gaan dezelfde regels gelden voor bestuur en toezicht. Voor nv’s en bv’s bestaan deze regels al. Met name bestuurders en toezichthouders van verenigingen en stichtingen wordt aangeraden om zich aan deze regels te conformeren. Wanneer de nieuwe regels niet nageleefd worden, kan een bestuurder toch persoonlijk aansprakelijk gesteld worden. Het gaat om regels over:

  • Aansprakelijkheid bij onbehoorlijke taakvervulling en ruimere ontslaggronden voor slecht functionerende bestuurders en toezichthouders;
  • Taakvervulling door bestuurders en toezichthouders. Bij de vervulling van zijn/haar taak als bestuurder of commissaris moet men zich richten naar het belang van de rechtspersoon en de daaraan verbonden organisatie of ondernemer;
  • Meervoudig stemrecht. Net als voor de bv en nv wordt nu wettelijk verankerd, dat bij toekenning van meer dan 1 stem aan een functionaris deze niet meer stemmen kan uitbrengen dan de andere functionarissen gezamenlijk.

Voor eventuele wijzigingen van de statuten wordt de tijd gegeven tot 1 juli 2026. Tot die tijd staat de wet boven de statuten.

Wegwerpplastic

De verkoop van producten gemaakt van wegwerpplastic (single use plastics) wordt verboden. Dit geldt met name voor producten waarvoor ook plasticvrije alternatieven gebruikt kunnen worden. Dit verbod geldt voor producenten en importeurs van kunststofproducten voor eenmalig gebruik en van vistuig.

Profinis

Gerrit van den Berg
Profinis Accountants en Adviseurs
Postbus 110, 8320 AC URK
Tel. 0527 681 726
www.profinis.nl

Lees alle columns van Profinis in ons dossier Financieel.

Altijd op de hoogte blijven? 

Neem een abonnement
  
Dossiers
Lees ook
What you see is what you get?

What you see is what you get?

Het idee is dat onze belastingtarieven transparant zijn. Helaas niet. Hieronder een korte uiteenzetting over de effectieve belastingdruk gebaseerd op het aangenomen Belastingplan 2023 en voorbeelden uit de fiscale adviespraktijk.

Liquiditeitsvoordeel

Liquiditeitsvoordeel

Om investeringen aan te jagen heeft het kabinet besloten om voor het belastingjaar 2023 een aantal maatregelen voor het MKB in te voeren. Eén van de maatregelen is het willekeurig afschrijven op aangewezen bedrijfsmiddelen.

Jubelton exit

Jubelton exit

Om oneerlijke concurrentie in de woningmarkt tegen te gaan is in het wetsvoorstel Belastingplan 2023 een behoorlijke versobering van de schenkingsvrijstelling eigen woning aangekondigd. Wat zijn de plannen?