Ook al worden de meeste mensen er niet ziek van, via voedsel kan men besmet raken met de parasiet Toxoplasma gondii. Het RIVM heeft het rekenmodel voor de tweede keer geüpdatet, vijf jaar sinds de eerste keer in 2020.
Besmettingskans vlees
De zogenoemde QMRA-modellering is gedaan op basis van data over infecties via vlees. Hierover was meer en recentere data beschikbaar, dan voor andere voedingsproducten.
Geïnfecteerde dieren krijgen parasieten in de spieren, die vervolgens in het vlees terechtkomen. De kans op een besmetting per bereide portie is meestal klein voor vers vlees, bijvoorbeeld biefstuk of varkenshaas. De rol van varkensvlees als bron wordt geschat op ongeveer 12 procent, wat zeer dicht bij eerdere resultaten ligt. In de berekening voor een hele bevolking is vers vlees echter wel een belangrijke bron van Toxoplasma-infecties. Dit komt doordat deze producten veel worden gegeten. Als vlees van bijvoorbeeld koeien en varkens niet wordt ingevroren en onvoldoende verhit wordt gegeten, kan dit eveneens een infectie veroorzaken.
Zouten
Op individueel niveau is de kans op een infectie het grootst als mensen rauwe vleesproducten eten, zoals steak tartaar, rosbief en filet americain. Bij rauwe vleesproducten hangt de kans op infectie er vooral van af hoeveel het vlees tijdens de productie gezouten is. Zout verkleint de kans dat een parasiet overleeft. Hoe groot het effect van het zouten is, is in het model nog onzeker. De nieuwe inzichten hierover worden in een volgende update verwerkt.
Parasiet verspreiders
De meeste mensen worden niet ziek van de parasiet, maar sommige groepen lopen wel risico op een infectie (Toxoplasmose), zoals zwangere vrouwen en hun ongeboren kind of mensen met een ernstig verzwakte afweer. Het is daarom belangrijk om te weten wat de belangrijkste bronnen van een besmetting zijn. Deze informatie is nodig zodat artsen en andere zorgverlenenden goede voorlichting kunnen geven. Beleidsmakers kunnen eveneens op basis van deze informatie maatregelen nemen om de kans op een besmetting via deze bronnen te verminderen.
De belangrijkste verspreider van deze parasiet is bekend, namelijk katten. Via kattenpoep komen ‘eitjes’ van de parasiet (oöcyten) in de omgeving terecht. Zo belanden ze dus ook op bijvoorbeeld groenten en fruit. Als mensen deze besmette producten eten terwijl ze niet goed zijn gewassen, geschild of verhit, dan kunnen ze een infectie krijgen.
Het volledige risicobeoordelingsmodel is hier te lezen.