KNS is blij met EU-beslissing exclusieve vleesbenamingen

23 juni 2026 Roos de Vos Mohamed Olwy/Pexels
Het Europees Parlement heeft ingestemd met nieuwe Europese regels die vleesbenamingen beter moeten beschermen en dat is goed nieuws, vindt de KNS. Met deze invoering wordt wettelijk vastgelegd wat onder vlees wordt verstaan en welke productnamen uitsluitend gebruikt mogen worden voor producten van dierlijke oorsprong.

Eerder werd duidelijk dat het Europees Parlement instemde met de nieuwe definitie van vlees: “eetbare delen van dieren”. Volgens de Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS) dragen de nieuwe regels bij aan meer erkenning van traditioneel vakmanschap binnen de vleessector, dit zorgt voor een gelijk speelveld binnen de voedselketen. 

Meer duidelijkheid voor de consument

Tevens leidt de maatregel, volgens de KNS, tot meer duidelijkheid voor consumenten. De nieuwe bepalingen maken duidelijker onder welke voorwaarden aanduidingen als “eerlijk” en “billijk” mogen worden gebruikt. Dergelijke termen mogen alleen worden toegepast wanneer producten voldoen aan vooraf vastgestelde criteria.

Daarnaast wordt een reeks traditionele vleesbenamingen, waaronder biefstuk, ribeye, bacon en karbonade, voorbehouden aan producten die daadwerkelijk vlees bevatten. Plantaardige en gekweekte alternatieven zouden deze namen niet langer mogen gebruiken.

Nog niet definitief

Hoewel het Europees Parlement zijn goedkeuring heeft gegeven, zijn de regels nog niet definitief van kracht. De lidstaten van de Europese Unie moeten de voorstellen nog formeel goedkeuren voordat de nieuwe wetgeving kan worden afgerond.

Bron: KNS en Europees Parlement