“Iedereen heeft wel eens ons vlees gegeten zonder het te weten, dat is onze kracht”

24 juni 2026 Roos de Vos Engin Akyurt/Pexels
Aan de rand van Lansingerland en Zoetermeer staat een modern bedrijfspand dat weinig opvalt, maar achter de gevel gaat een druk productiebedrijf schuil: Piet de Wit. Dagelijks verlaten hier honderdduizenden gehaktballen, frikadellen en andere vleesproducten de productielijnen. Omroep West nam een kijkje achter de schermen.

De geschiedenis van Piet de Wit gaat terug tot 1960. Oprichter Piet de Wit, binnen het bedrijf nog altijd bekend als 'Ome Piet', begon destijds met het maken en verkopen van gehaktballen. Daarmee behoort het bedrijf tegenwoordig tot de oudste snackfabrikanten van Nederland. Omroep West ging langs om erachter te komen wat hun geheim is en hoe ze als zo’n oud bedrijf meegaan met de tijd.

Part Of Your Meal

Nadat een vriend van Ome Piet het bedrijf had overgenomen, kwam de onderneming in 2011 in nieuwe handen. Sindsdien vormen Jeroen Buis en Paul van Rijn samen de directie. Hoewel het bedrijf recent verhuisde naar een nieuw pand aan de Zernikestraat, is de bedrijfscultuur volgens Buis onveranderd gebleven. "Ondanks dat er geen nazaten van Piet de Wit meewerken, blijven we qua cultuur en omgangsvormen een echt familiebedrijf", zegt hij met enige trots tegen Omroep West. "Een deel van de familie zit ook nog in het bedrijf."

Waar vroeger de naam Piet de Wit Snacks centraal stond, gebruikt het bedrijf tegenwoordig de slogan 'Part Of Your Meal'. Buis merkt daarover op: "Ja, dat is voor mij ook nog wennen. Aan de telefoon zeg ik nog steeds snacks, maar daarbij denken mensen toch meer aan ongezond eten. En we maken hier zoveel meer."

Veel meer dan snacks

Dat assortiment blijkt inderdaad aanzienlijk breder dan alleen frikadellen en gehaktballen, schrijft Omroep West. Buis somt op: "De vulling voor bapaobroodjes. Voor kroketten. Halffabrikaten voor salades. Toppings. Gehaktballen voor bij kant en klaar-maaltijden."

Daarmee zijn de producten op veel plekken terug te vinden, zonder dat consumenten de fabrikant kennen. Zoals hij zelf zegt: "We liggen overal, maar niemand kent ons. Iedereen eet wel iets van ons zonder het te weten, dat is onze kracht."

Steeds meer hybride

Over de productie vertelt Buis: "We kopen vlees in: rund, kip, varken. Dat mixen we, net zoals de slager doet. Maar dan in grote getalen." Van Rijn voegt daaraan toe: "We maken veel huismerken. Maar ook bijvoorbeeld de frikadellen voor de partymixen, van die kleintjes. En voor de frikandelbroodjes."

Doordat veel producten onder private labels van supermarkten worden verkocht, blijft de naam van de fabrikant vaak buiten beeld. Tegelijkertijd neemt de vraag naar producten met minder vlees toe. Buis ziet daarin, volgens Omroep West, een duidelijke ontwikkeling: "Ja, hybride is een trend. Dus plantaardige dingen toevoegen aan een vleesproduct. Mensen merken dat trouwens meestal niet, het is ook echt lekker."

Innovatie in de proefkeuken

Naast de bestaande producten wordt ook gewerkt aan nieuwe concepten. In de proefkeuken laat Buis een nieuw product proeven aan Omroep West. Op de vraag wat er in de pan ligt, antwoordt hij simpelweg: "Vegetarische shoarma".

Ook bestaande innovaties blijken succesvol. "En we hebben een glutenvrije frikandel bedacht, die goed loopt", zegt Van Rijn. In het verleden werd bovendien geëxperimenteerd met producten op basis van meelwormen, maar over dat initiatief zegt hij: "Dat is gauw weer van de markt verdwenen, daar waren de mensen nog niet aan toe." Tegelijkertijd verwacht hij dat dergelijke producten terug zullen keren. "Dat komt nog wel hoor, het komt ooit terug op de markt."

Een kijkje achter de schermen

Na het aantrekken van beschermende kleding, schrijft Omroep West volgt een rondleiding door de fabriek. Anders dan sommigen misschien verwachten, hangen er geen karkassen of worden er dieren verwerkt. Buis legt uit: "Het vlees wordt kant en klaar aangeleverd."

In de fabriek valt vooral de vergaande automatisering op. Machines voeren een groot deel van het werk uit. "Dat klopt, we hebben enorm geïnvesteerd in een modern machinepark." Op verschillende productielijnen worden snacks gevormd, gegaard, gekoeld en verpakt. Frikandellen verdwijnen bijvoorbeeld in een warm bad om te wellen, waarna medewerkers steekproefsgewijs de kwaliteit controleren.

Strenge eisen

Wat direct opvalt, is de netheid van de productieruimtes, volgens Omroep West. Alles oogt schoon en zorgvuldig onderhouden. Volgens Buis is dat noodzakelijk: "Ja, als je ziet wat wij hier moeten doen om het allemaal netjes en goed te houden. Maar dat moet ook, want alleen daarmee voldoen we aan de steeds strengere regels en wetgeving."

Verderop in het pand bevindt zich een grote vriesruimte waar producten worden opgeslagen. Terwijl de temperatuur flink daalt, licht Buis toe: "Ja, hier worden de producten ingevroren. Dat is best koud ja." Ook het ketelhuis maakt onderdeel uit van de rondleiding. Daarbij merkt hij op: "en er liggen ook enorm veel zonnepanelen op ons dak."

Wat zit er nou echt in een frikandel

Over hardnekkige verhalen rond de samenstelling van frikandellen bestaat volgens hem veel onjuiste beeldvorming. "Nee hoor, dat is een verzonnen praatje,” zegt Jeroen Buis tegen Omroep West. “Er zit kip in en spek. De kip is meestal separatorvlees. Dat zijn de laatste restjes die ze met hoge druk van de karkassen afspuiten. Het is daarmee heel efficiënt en duurzaam."

Bron: Omroep West