AMSTERDAM - De Stichting Wakker Dier heeft aangedrongen op onderzoek naar de weigering van NVV-voorzitter Willie van Gemert om zijn dieren te vaccineren tegen de ziekte van Aujeszky.
Dat verzoek richtte Wakker Dier tot het Controle Bureau Dierlijke Sector (CBD) en de Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE).
Van Gemert gaf vorige week te kennen dat hij samen met andere varkenshouders uit protest is gestopt met de verplichte vaccinatie tegen de ziekte van Aujeszky. Stoppen met inenten levert de sector een besparing van 16 miljoen euro op, omdat vaccins en allerlei adminstratieve en arbeidskosten niet hoeven te worden gemaakt.
Wakker Dier vreest dat als varkens niet worden gevaccineerd tegen Aujeszky het risico op een dierziekteuitbraak vergroot wordt. De ziekte van Aujeszky is niet alleen voor varkens besmettelijk maar is voor bijvoorbeeld honden en katten dodelijk.
Het ministerie van Landbouw acht de kans dat deze dierziekte uitbreekt onder varkens, honden en katten heel erg klein, aldus een woordvoerster van het departement. Nederland is al vijf jaar vrij van Aujeszky, net als de omringende landen. Het Rijk is volgens de woordvoerster op zich niet tegen de vaccinatiestop. Wel eist het ministerie en Brussel dat een goed bestrijdingsplan voor de ziekte in de plaats van het vaccinatiebeleid komt.





