KOPENHAGEN - Vers kippenvlees is veruit de grootste bron van campylobacterbesmetting bij mensen. Bij kippenvlees dat bevroren is geweest voordat het wordt geconsumeerd is het besmettingsrisico aanzienlijk kleiner.
Dat is voor het eerst wetenschappelijk onderbouwd aangetoond in Deens onderzoek. Het aantal campylobacterbesmettingen groeide begin jaren negentig, tegelijk met de toenemende populariteit van verse kipproducten. De consumptie van diepvrieskip is de afgelopen 15 jaar sterk gedaald. Los daarvan is de
Het onderzoek is uitgevoerd door de Deense researchinstituten Danmarks Fødevareforskning en Statens Seruminstitut. Door campylobacterinfecties getroffen patiënten zijn door hen ondervraagd over welke voedingswaren ze voorafgaande aan de voedselvergiftiging hadden gegeten. Ter vergelijking werden ook gezonde mensen ondervraagd en patiënten die aan andere voedselvergiftigingen leden, zoals salmonellainfecties.
Volgens de instituten werden in 2005 circa 3670 mensen ziek van campylobacterbesmet voedsel. Dat was ongeveer evenveel als in 2004, maar campylobacter is daarmee nog wel steeds de belangrijkste zoönose-oorzaak.
(Correspondent: Wim Verseput)





