ZOETERMEER - Vleeswaren lenen zich bij uitstek om meer mee te doen dan tot nu toe gebeurt. Producenten kunnen beter aansluiten op de algemene trends in ‘food’.
Dat was donderdag de strekking van het symposium ‘Vleeswaren, een wereld aan variatie’, tijdens de eerste Week van de Vleeswaren. In een goed bezochte Cruise Terminal in Rotterdam constateerde Trendwatcher Anneke Ammerlaan tal van aanknopingspunten om vleeswaren -nu een nogal onzichtbare productgroep- meer aansluiting te laten vinden bij de geest van de tijd. En die kenmerkt zich volgens haar in een behoefte aan authenticiteit, aan ‘real food’, dat niet alleen echt is in het gebruik van grondstof en smaak, maar met een herwaardering van het eigen cultuurgoed. Traditionele producten kunnen in een nieuw jasje opnieuw een trend worden.
Ook het gebruik van vleeswaren als maaltijdcomponent zet door. Andere ontwikkelingen signaleerde Ammerlaan in het ‘slow food’ concept; de terugkeer naar seizoensgebonden producten, natuurlijke, eenvoudige smaken en een revival van dierlijk vet. Ten slotte meldde ze dat ‘mediterraanse’ keuken uit is en de ‘nordic’ keuken het helemaal gaat maken.
Ambacht en innovatie
De geschetste mogelijkheden sluiten aan op de presentatie van de vleeswarensector zelf, die zich met de eerste Week van de Vleeswaren op de kaart heeft gezet als ambachtelijk, maar tegelijk innovatief. In dat verband hield voorzitter Jos Goebbels van de organiserende Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie een pleidooi om de sector ook als interessante werkgever te zien. Bedrijven hebben volgens Goebbels behoefte aan energieke mensen, die het in zich hebben om de combinatie van traditionele ambachtelijkheid en vernieuwing verder vorm te geven. Ook is er behoefte aan mensen met een hogere opleiding.
Andere sprekers waren Niels Dijkman, sector banker van ABN AMRO, trendwatcher Goos Eilander en directeur Consumentenzaken en Kwaliteit Marc Jansen van het CBL (supermarkten). Het symposium werd gepresenteerd door de bekendste slagersdochter, presentatrice en actrice Nicolette van Dam, die deze week fungeerde als ambassadrice van de Week van de Vleeswaren.
Meer over het symposium in Vleesmagazine van oktober.
Lees ook:
Nicolette deelt hapjes uit (video 15 september)
Actie tegen Week van de Vleeswaren (14 september 2010)
Nicolette van Dam opent Week van de Vleeswaren (13 september 2010)
Vleeswaren méér dan broodbeleg (3 september 2010)
Nicolette van Dam ambassadeur Week van de Vleeswaren (13 augustus 2010)
Week van de Vleeswaren in de steigers (15 maart 2010)
Spare Ribs Trophy 2009 naar slager Elshout (30 juni 2009)
Kijk in ons nieuwsarchief voor:
Meer berichten over vleeswaren




